Sahafkent

Haklısınız; bu işin cılkı çıktı. Doğru dürüst göndereceksen, bir düzene girecekse girsin, yoksa yeni yılda işimize, keyfimize bakalım diyorsunuzdur. Mazeretimiz çok, hepsi muteber olmasa da. Son bir hamle ile kalkışıyoruz. Arayıp soran, merak eden, özleyen, cesarete getirmeye kalkan, teessüflerini bildiren herkese teşekkürler.

Bir seyahat ve tatil önerisi ile başlayalım:  İskoçya’da Wigtown diye bir yer varmış. Sahafkentlerden biri. Daha evvel benzer birinden bahsetmiştik, Hay-on-Wye adıyla maruf bir kent. Bizim Sahaflar Çarşısı’nın, Aslıhan ve/veya Akmar Pasajı’nın kentsel dönüşüm hali olarak değerlendirilebilir.

Aklınıza başka bir tatil şekli gelmiyorsa, Alplerde kayak, Şanzelize’de ışıl ışıl veya, Dubai’de kumsal ve ışıl ışıl filan; öneriyoruz. Yedi günlüğüne pansiyon olarak gidebiliyorsunuz, tek odalı bir yer adı da: Open Book. Ancak isimden anlaşılacağı gibi sıra dışı bir durum var. Otele, daha doğrusu pansiyona yerleştiğinizin ertesi sabahı alt kattaki sahaf dükkanını açmak zorundasınız. Bitmiyor bununla; bir hafta boyunca bu dükkanı çekip çevireceksiniz. Hafta sonuna vardınız mıydı dükkanın hesabını verip gidebilirsiniz.

Nasıl ama?

Bizim Aslıhan veya Akmar Pasajını hatta Sahaflar Çarşısını bir kasaba olarak düşününüz. Çok örnekleri var Dünya’da. Çok istek gelirse, bir kaç tane daha isim verir tanıtırız.

İskoçya'nın Wigtown kasabasındaki Open Book kitapçısının hikayesi için tıklayınız.
Shopping Cart
Scroll to Top