Kara Mamba / The Black Mamba

Şimdi bu Kara Mamba da nedir diyeceksiniz, bahar günü. Işık düşmüşken sabah penceresine, güzel bir iki kitap bilgisi veya araştırılacak konu önerisi filan varken nedir bu?

Kara Mamba, geçtiğimiz haftalarda müthiş bir basketbol kariyerini sonlandıran Kobe Bryant’ın lakabıymış. 198 cm boyunda, 1978 doğumlu ve kazanılabilecek her türlü şampiyona, -mesela 5 kez NBA şampiyonluğu veya 2 Olimpiyat şampiyonluğu dahil- ve kişisel ünvanları kazanmış. Üç (evet 3) yaşında basketbol oynamaya başlamış ve 18 yaşında profesyonel olmuş. Malum ABD’de üniversite okumadan profesyonel olmak pek hoş karşılanmaz ama sonradan üniversiteyi tamamlayarak diplomasını da almış. Spor hayatında kazandığı para 680 milyon dolar. Nike spor ayakkabılarının sattığı toplam Kobe ayakkabısı değeri 31 milyar dolar.

Kara Mamba ise Afrika’da yaşayan ve zehirli yılanların en irisi ve ölümcül olanı. Yolun kenarında yatarken camı açık iken geçen arabanın şöförüne saldırıp öldürmüş olduğu kayıtlarda.

Bizden bir örnek;

Rahmetli Hüseyin Alp, 1935 yılında Sivas’ın Kangal ilçesinde doğmuş ve 26 yaşında keşfedilerek basketbola başlamış. 215 cm boyunda olması tabii ki en önemli unsur. Ha, bu arada Türk erkeğinin ortalama boyu 1.74 santim.  İTÜ formasıyla efsane takımın oyuncusu olarak 5 kez Türkiye şampiyonluğu yaşamış olan Hüseyin Alp, 73 kez milli takım formasını giymiş; ayrıca sıra dışı görüntüsü ile altı Türk filminde karakter oyuncusu mu dersiniz kötü adam mı dersiniz olarak rol almıştır. Bu filmlerden ikisinin adını da verelim: Kadın Okşanmak İster (1965) ve Kara Murat Şeyh Gaffar’a karşı (1976). Görüntüsü hilafına son derece munis ve ve esprili bir kişiliği vardı rahmetlinin. Zamanında memlekette TV ve müzik aletleri gümrükler ve ithalat rejimi dolayısı ile zor ve pahalı bulunurdu. Bu yüzden de her yurt dışına giden yanında bir aleti getirmeye ve gümrükten olaysız bir şekilde geçirmeye çabalardı. Bir turnuva dönüşü Hüseyin Alp yaz günü olmasına rağmen pardesüsünün altında bir küçük TV ile gümrükten geçerken gümrük muayene memuru ‘abi her sefer bir televizyon da fazla oluyor’ deyince ‘yok yahu sen beni biriyle karıştırdın ben ilk defa geçiyorum’ demiş hınzırca gülümseyerek. Fotoğrafta kollarının altında sağ taraftaki kişi şimdiki Federasyon başkanı Harun Erdenay’ın babası -başka bir İTÜ efsanesi- Kemal Erdenay’dır yanlış hatırlamıyor isek. Küçük anekdot için sevgili dostumuz Hasan Arat’a teşekkürlerimizle.

Hikayeleri bitmez koca adamın. 1983 yılında 48 yaşında erken kaybettik. Nur içinde yatsın!

Shopping Cart
Scroll to Top