Bulvar Bülteni tarzında devamla: Monako Kulübü (origark) başkanı bu tabloları kaça almış kaça satıyor!

Durum çok karışık. Hürriyet gazetesinde Ertuğrul Özkök konuya değinmiş ama konu çok boyutlu ve katmanlı.

Dmitry Rybolovlev, Rusya’daki bütün gübre fabrikalarını filan satıyor. 3 buçuk milyar dolar ile Monako’ya geliyor, ve tabiatı ile çok kıymetli bir vatandaş oluveriyor (yoksa 7.5 mu?). Futbol kulübünü 2011’de satın alıyor.  Ve satın aldıkları arasında Onasis’in varislerinden şirketler ve Ege denizinde adalar var 154 milyon dolara. Kıbrıs Merkez Bankası hisseleri de. Ve de müthiş bir sanat koleksiyonu edinmeye başlıyor, Yves Bouvier isimli bir İsviçreli sanat aracısı, kürator ile birlikte. Koleksiyonda Paul GauguinAuguste RodinAmedeo Modigliani , Pablo PicassoHenri Matisse, ve Mark Rothko (No. 6). Leonardo da Vinci‘nin bir eseri de şahıs koleksiyonlarındaki tek eser olarak göze batıyor.

2015 yılında eşi Elena’dan ayrılırken İsviçre mahkemeleri 4.5 milyar dolar ödemesi gerektiği hükmüne varıyor. Ancak avukatları bu kararı bir başarılı manevra ile 564 milyon İsviçre Frangı seviyesine indiriyorlar.

Sonradan bu zatın Panama belgelerinde Wikileaks’te ve aklınıza gelebilecek her türlü uluslararası şaibeli hikayede ismi çıkıyor. Mesela:

Yukarıda ortalarında poz vermiş olduğu iki Picasso tablosu var. Picasso’nun üvey kızı Catherine Hutin-Blay, bunların Paris’teki bir depodan çalıntı olduğunu iddia ediyor. Sonradan anlaşıyorlar.

Şu anda bütün alımlarında ekspertizi olan  Yves Bouvier ile birbirlerine girmiş durumdalar. Bouvier’yi Monako’ya toplantıya çağırıyor ve toplantı başalamadan Monako polisi adamı içeri alıyor.

Şimdi bütün önemli tabloları ortalama % 74 zararla satışa çıkartmış durumda. Sizce bu fiyatlar aslında zamanında eşinden kaçırmak için denizaşırı şirketleri tarafından ucuza alınıp sonrada pahalı bir şekilde mi kendisine mi satılmıştı? Yoksa aracısı ile birlikte ucuz alınıp müzayedelerde kendine pahalı satılmıştı? Yoksa Yves Bouvier hakikaten bu adamı dolandırdı mı? Yoksa bazı iddialara göre işleri bozuldu da elindeki koleksiyonu nakte mi çevirmeye çalışıyor?

Çok mu uzattık? Her neyse. Aşağıda hazretin 85 Milyon dolara alıp 22 milyona sattığı Gaugen tablosu görülüyor.

Shopping Cart
Scroll to Top