Kadınlar, Prensler ve Papağanlar

Bu hafta konumuz rastlantıyla bulunan iki önemli eser: Schiele’nin harika bir çizimi ve Küçük Prens’in daha önce görülmemiş deneme çizimleri. Schiele’nin çizimi bir koleksiyoner tarafından Habitat for Humanity’ye ait bağış mağazasında bulunmuş. Görür görmez çizimin Schiele’ye ait olduğunu anlayan koleksiyoner parçayı satın almış.

Sonrasında parçanın orijinalliğinden emin olmak için Schiele uzmanı ve ressamın tüm eserlerini kataloglayan ilk kişi olan Jane Kallir’le ile iletişime geçmiş. Parçayı bulan kişi bir sene önce Kallir’le iletişime geçip, çizimin fotoğraflarını gösteriyor. Ancak Kallir fotoğrafların karar vermek için yeterli olmadığını söyleyerek daha iyi fotoğraflar istiyor. Bu tür başvuruların çok sık olduğunu, senede yüzlerce fotoğrafın yollandığını ve bunların çoğunun sahte kopyalar olduğunu dile getiren Kallir, şahsın kendisine geri dönmesinin bir sene sürdüğünü de söylüyor. Çizimin kendisini gördüğünde aklında hiçbir şüphe kalmayan Kallir, çizimin kaynağının çok ilginç olduğunu ve 30 senelik iş hayatında daha önce yalnız bir kez bu kadar beklenmedik bir kaynaktan orijinal eser çıktığını söylüyor. Çizim şu anda Galerie St. Etienne-The Art Dealer as Scholar sergisinin bir parçası. Gerçek ederi 100000-200000 dolar arası olan çizim ola ki satılırsa, bulan kişi paranın bir kısmını Habitat for Humanity’ye bağışlayacağını söylemiş.

Küçük Prens’in daha önce bilinmeyen erken dönem çizimleri ise bir müzayededen alınmış ancak yıllar yılı koleksiyoner Bruno Stefanini’nin çekmecesindeki bir dosyanın içinde gün ışığından uzakta beklemişler. Geçen sene Aralık ayında Stefanini vefat ettikten sonra, kurduğu the Foundation for Art, Culture, and History in Winterthur arşivlerini organize etmek için koleksiyonunu tararken bu parçalarla karşılaşmışlar. Yalnız çizimler değil, ayrıca Exupery’nin eşine yazdığı bir adet mektup da klasörden çıkmış. Stefanini çizimleri ve mektupları 1986’da bir müzayededen almış. Aralarında Küçük Prens ve tilki, fil yutmuş boa yılanı ve sarhoş adam gibi parçaların olduğu çizimlerin tümü iyi kondisyondaymış. E bu parçalar ne olacak diye soruyorsanız, söylentiler o yönde ki 140 sayfalık orijinal yazmayı ve 35 orijinal çizimi elinde bulundan Morgan Library & Museum’la paylaşılacaklarmış.

Son bir görselle de geçen yıl satılmış bir kitaptan bahsedelim: Illustrations of the Family of Psittacidae, or Parrots: 1832. Bildiğimiz papağan resimleri kitabı. 90,000 İngiliz Pound’una satılmış. Ne kaçıklar var.

Keyfinin kahyası mısınız? Kimisi papağan resmi dolu kitap alır, Kimisi Ağaoğlu gibi Rolls Royce, kimiz de Prag büyükel- pardon acentası gibi beş yüz bin dolara saat alır.

Shopping Cart
Scroll to Top