Ferdinand

Yok artık çocuk kitabı da yasaklanır mıymış demeyin. Hem de aynı zamanda hem Hitler ve hemi de Franco tarafından. Hemi de bir dövüşçü boğanın hikayesi. İnanmazsanız ya anlatalım ya da kitabın ismini verelim okuyunuz. Efenim, Fernando isimli boğa dövüşten savaştan hoşlanmayan kırlarda dolaşmayı, çiçekleri koklamayı seven bir boğadır. Diğer boğalar gibi kırmızıya saldırıp dövüşten kaçınmaktadır. Diğer genç boğalar ile boynuz tokuşturmak da istemez. Aslında en güçlü genç boğadır ancak ringe çıktığında kırmızıya saldıracağına tribünlerdeki hanımların şapkalarındaki çiçeklere takılmaktadır.

Bu kitap 1938 yılında Rüzgar gibi Geçti kitabını da geçerek Amerika’da en fazla satan kitap olur. İspanya İç Savaşı çıkmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nın eli kulağındadır. Barışçı Boğa kabul edilemez bir kavramdır, pasifist olamaz. Tembelliğe, miskinliğe mahal veren bu komünist boğa kitabı Hitler tarafından ‘Dejenere Demokrasi Propagandası’ olarak değerlendirilip toplatılır ve tüm nüshaları yakılır. İspanya’da 1974 de Franco ölünceye kadar yasaklıdır. 

Miskin Boğamızın Türkiye serüveni tam 59 yıllık bir aradan sonra 1995’te Engin Yayıncılık ile başlar, 30’lu yıllarda yurt dışında gördüğü yoğun ilgiyi Türk okuyucusundan göremeyen Fernando, 2017’de bu sefer Pena Yayıncılık tarafından basılır.  

Shopping Cart
Scroll to Top