Eskilerden bir Rock festivali

Bundan iki sene evvel, Türkiyeli Rock gruplarının tüm albümlerini toplamaya karar verdiğimden beri huzursuzum. Legal albümler bir şekilde bulunabilirken, grupların kendi çıkardıkları demolar, EP’ler, albümleri bulmak o kadar kolay değil. Üstelik belki de 2000’lerin başından bu yana ikinci kez en çok albümün basıldığı zamanları yaşıyoruz. Diğer tüm müzik dallarında (plak hariç) üretim durmuşken, Rock grupları kendi imkanlarıyla yahut yurtdışı menşeli plak şirketleriyle üretmeye devam ediyor.
Yeniden kasetler çoğaltılıyor, CD’ler basılıyor. Pandemiyle mücadele adı altında getirilen lüzumsuz kısıtlamaların bitmesiyle canavar gibi konserlerin, festivallerin düzenleneceğine dair bir hissiyat hakim.
Bu yazı da, Rock festivallerinin atası diyebileceğimiz bir belgeye ait. Yukarıdaki flyer, bundan tam 37 sene evvel gerçekleşen bir konserin detaylarını ihtiva ediyor. O tarihte hayatta bile değildim, o yüzden gerekli detayları bizzat orada olan bir izleyiciden okumak daha hayırlı olacaktır. Festivalden fotoğraflar da cabası. Bu parçayı keyifli kılan, tarihi niteliğinden ziyade Asım Can Gündüz esprisi olduğunu her yerinden belli eden “Büyükannesini getiren bedava girer” ibaresi.
Eski albümleri arar tararken, bulmaya çalışırken, keyif olsun diye bu tip şeyleri, biletleri, afişleri, flyerları, setlistleri de topluyorum, ki bunlar daha bulunur şeyler değiller. Ama keyifli bir alan, büyük cefakarlıklar, emekler, toplumun ve devletin satanist paranoyası vs. Kendine özgün bir tarihi var Rock camiasının Türkiye’de.
Aşağıda da son zamanlarda bulabildiğim çeşitli demo ve albümler yer alıyor, kimisi 90’lardan kalma, kimisi sonradan kopya, kimisi 2021’in Nisan ayında çıkmış kasetler. Bu işlerle uğraşmanın deli işi olduğunu düşünenler olabilir. Yadırgayamam, ama bir albenisi olduğuna da eminim. Çünkü hepimiz bir şekilde şu kasetlerle ilişki kurmuş insanlarız. Bilinçaltımızın bir yerlerinde bu sevgiyi hâlâ taşıdığımıza eminim.
Shopping Cart
Scroll to Top