Charles Baudelaire

Uyuşturucu müptelası, frengili, feci bir mirasyedi, genelev ve fahişe gezgini, şiirlerinin bir çoğu mahkeme kararıyla yasaklanmış biri.

Ancak Les Fleurs du mal yani Kötülük Çiçekleri isimli kitabı sanat ve edebiyat dünyasını 19 yüzyılın sonundan itibaren fena halde etkilemiş görünüyor. Sembolizm’in doruk-lara ulaştığı ve T. S. Elliot’un ödünç aldığı, diğer tüm akımların 20. yüzyılın ikinci yarısına kadar bir ucundan değdiği, hatta Leonard Cohen, Bob Dylan (-ki malum Nobel sahibidir) yakın dönem müzisyenlerin direk etkilerini kıvanç ile bahsettikleri şair. Mick Jagger (Rolling Stones) ‘Sympathy for the devil’ şarkısının ilham kaynağının onun kitabı  olduğunu söylüyor. Boşver Rolling Stones’u, Bob Dylan’ı; bize Neşet Ertaş Ahmet Kaya’dan bahset diyorsanız; onlara da sıra gelir diyoruz.

Charles Baudelaire nereden aklımıza geldi? Kendisi Edgar Allen Poe’yu ilk defa Avrupa dillerine çeviren kişiymiş aynı zamanda, ve elimize 1858 tarihli bir kopya takıldı. Osmanlıca bir mühür ve not ile. 2. Abdülhamit de çok meraklıydı malum. Sakın ona ait olmasın?

Shopping Cart
Scroll to Top