Bu Yüzyılın Sonu

Geçen günlerde Ayı Ahmet abimiz öldü. Eski semtin kabadayısı. Mert, komik ama çok mert ve çok komik, gözleri gülen bil hakkın mahallenin dayısı idi. Kız kardeşim 13-14 yaşlarına geldiğinde ‘Ekber’in kardeşi, var mı bi durum. Var mı asılan filan? Kırayım kafasını, hemen gel ayı abine söyle!’ demişti. Akşam sevinçle gelmişti, anlatmıştı. Sonra Ayı’ya sorduğumda, ‘ne biliim adını hatırlamadım, ama senin kardeşin kardeşimdir. Canımdır.’ dediydi. Ayı lakabının bu kadar yakıştığı ve bu kadar güzel sindirildiği bir kişi, bir durum daha bilmiyorum. Ortalıkta sinirlendiğimiz zaman kullandığımız bu kelimeye nasıl haksızlık ettiğimizi bir daha farkediyorum. Artık çok dikkatlı kullanacağım. Rahmet ile…

Sonradan düşündük, eski defterleri karıştırdık. Eski İngiliz arkadaşımızın sevimli ayıcık anlamına ‘my teddy bear’ dediğinde, kendi kendimize ‘Yahu resmen ayı diyor’ diye ne yapacağımızı şaşırmışlığımız da vardır. Şimdilerde trafikte emniyet şeridini kullanan, metro asansörlerinde ihtiyarları ve çocuklu kadınları çiğ çiğ yemeye hazır, her türlü kuyrukta direkt başa geçen yaratıklara bu isimle hitap etmişliğimiz vardır.  Bu yanlıştan dönme zamanı geldi, zamanında yine bir İngiliz arkadaşım ‘sub-human’ kelimesini kullanmıştı. Galiba ‘alt-insan’! ya da insanaltı.

Son dönemde takipçilerimizden çok güzel mesajlar ve öneriler aldık. Entel Bülten’in baştan sona okunduğuna dair kuvvetli deliller var. Çok sevinçliyiz ve müteşekkiriz. Şaner Alap ve Ahmet Sürüri beylere çok teşekkürler ve Tunç Uluğ abimizin mesajını da gururla kopyalayıp yapıştırıyoruz:

“Ekber bey,
Bilgi, nükte, hınzırlık yüklü, insanı daha neler var dedirtecek, Entel bülteni büyük bir zevk ile okuyorum.
Bilgiyi toplamak kadar toplanan bilginin az ve öz bir şekilde okuyucunun dikkatini çekecek şekilde sunmak ayrı bir maharet. Tebrikler.
Tunç Uluğ”

Bu kadar şımarıklık yeter. ayı mevzuuna dönelim. Biliyor musunuz ki, Kutup Ayıları ve penguenler bu yüzyılın sonuna çıkamayacaklar. Bilim insanlarının global ısınma ile yaptıkları hesap kitap sonuçları böyle gösteriyor. Kusura bakmayın, bahtsız bedevi şakasının sırası değil. Hele aşağıda ‘Yüzgeç Çorbası’ için ne yapılmış ‘Köpekbalıkları’ diyelim. Vallahi kendiniz görün.

Shopping Cart
Scroll to Top