Seyfettin Özege

Geçtiğimiz günlerde bir kitap müzayedesi katalogu yayınlandı. İstanbul Müzayede’nin 51. Müzayedesi 1 Nisan 2018 Pazar günü yapılacak. Tanıtım bülteninde Özege’de bu kitap yok gibi ibarelere rastladık. Nedir Özege, İzmir tarafında bir otobüs şirketi mi? Kuru incir üzüm ihracatçısı mı? nevi’inden suallere maruz kaldık. 

Diğer taraftan 27 Mart Salı günü nadir baskı kitaplar, el yazmaları, eski haritalar ve kartpostalların yer aldığı “Evrak-ı Şahaneden Kütüb-i Nefiseye” adlı sergi Taksim Atatürk Kitaplığında ziyarete açıldı. Muhterem müdürümüz Ramazan Minder açılışta Özege katalogunda yer almayan kitaplarından bir seçkiyi de diğer muhteşem kazanımlar ile birlikte tanıttı.

Biz de konuda kulaktan dolma bir kaç söz etmek düşüyor. Mehmet Seyfettin Özege (1901 -1981) ömrünü eski harfli Türkçe (Osmanlıca) basma kitapların bibliyografyası ve müelliflerin biyografilerine adamış; ve bu konuda ilk katalogu, hala en geçerli referans çatısını oluşturmuş olan zattır. Hayatının bir kısmında bankacılık yapmış olmasına rağmen, zamanının her daim çoğunu kitap toplamaya hasretmiş bunların “Eski Harflerle Basılmış Kitaplar Kataloğu” adlı eserde yayınlanmasını sağlamıştır. Daha fazla bilgi internette var.

Rahmetlinin katalogunda yer almamış kitapların ortaya çıkarılması, kayıtlara geçmesi önemlidir. Atatürk Kitaplığı bünyesinde 2000 den fazla kitap kayıtlara geçmiş durumda, daha fazla ilgilenenler sergiyi gezmelidir. Detaylar aşağıda. 

İstanbul Müzayede Kitap katalogunda Özege'de bulunmayan Kitapların listesi için lütfen tıklayınız.
Shopping Cart
Scroll to Top