Şair ve Silah

Çok düşündük, silahlar ile ilgili bir şeyler yazmadan evvel. Aslında hoş bir konu değil, ama hikaye ve örnekler romantik ve simgesel. Biz uluslararası piyasalarda ve ülkemizdeki eski kitap, efemera, obje yani koleksiyonluk ve müzelik malzemelerin satış şekillerini koşullarını inceleyip karşılaştırmayı seviyoruz. Öğretici ve eğlenceli buluyoruz. Bazen sinirimize dokunan hikayeler ve gerçekler de ortaya çıkıyor ama…

“Fransız şairi Paul Verlaine(1844-1896), 1873 yılında bir yaz günü, sevgilisi (çok afedersiniz!) şair Arthur Rimbaud (1854-1893) ile Brüksel’de bir otel odasında buluşur. Planı cebindeki silah ile Rimbaud’yu öldürüp intihar etmektir, ancak şairlik ile silahşorluk pek uygun meslekler değildir. Yüzüne gözüne bulaştırır. Genç şairi kolundan yaralar, duvardan seken kurşun ile. Tutuklanır ve iki yıl taş ocaklarında çalışmaya mahkum olur. Rimbaud ise köyüne annesinin yanına döner.” Daha fazla detaya girmiyoruz şimdilik.

1995 yılında Total Eclipse (Turkunun Şairleri) isimli filmi çevrildikten sonra; (ki Oskar’lı Leonardo DiCaprio bu filmde Arthur Rimbaud rolündedir) Belçika’lı silah koleksiyoneri bir zat elindeki silahlardan birinin bahsi geçen pistol ile aynı marka ve model olduğunu hissine kapılır. Belçika Kraliyet Askeri Müzesi’ne başvurduğunda, sadece aynı model olmadığını, üstüne üstlük adli kayıtlara göre seri numarası sayesinde bu olayda kullanılan silahın ta kendisi olduğunu öğrenir. Buraya kadar biraz şaşırtıcı, ve sinir bozucu bir hikaye. 2016 yılında bu silah Paris’te 435,000 Avroya satıldı.

Benzer bir iki örnek daha verelim. Mesela yakın zamandan bir haber: Charles Dickens’ın bir ergenlik fotografı bulundu Güney Afrika’da. Konudaki son gelişmeyi aktaralım: Charles Dickens müzesi bu fotografı müzayede girmeden alabilmek için 250,000 dolarlık bir anlaşma zemini arıyor imiş.

Aşağıda iki fotoğraf var. Biri Çanakkale cephesinde çekilmiş 29 x 37 boyutlarında bir siper, diğeri de 9 Mayıs 1914 yılında Beyruttan Kahire’ye yapılmış olan uçuşun sonrasında. Çanakkale cephesi ile ilgili fazla bir şey söylemeye gerek yok, ancak bu tayyare ve uçuşun hikayesi çok ilginç.

Önümüzdeki Pazar günü bu fotoğrafların ne fiyatlara ulaşacağı da merak konusu. 

Çanakkale cephe fotoğrafını incelemek için lütfen tıklayınız.

Shopping Cart
Scroll to Top