Nekropsi

Sahip olduğum kitaplarla iftihar etmek isterken uç örnekler vermeyi severim. Mesela “İki El ve Bir Halıyla Sahil Sesi Nasıl Taklit Edilir” bu kitaplardan birisi. Orijinal başlığıyla “SSS Sahil Sahnesi Sesi: Halı için Tema ve Çeşitlemeler” olan bu eser, 2007 yılında BAS tarafından basılmıştı, ardından Arapça ve İngilizce olmak üzere 2017’de yeniden basıldı. Adından da anlaşılacağı üzere, iki el ve bir halı ile dalgaların kıyıya ulaştığında çıkardığı sesleri taklit etmeyi öğreten bir kitap. Gerçekten böyle bir kitap var. Elbette ötesinde, ses, sanat, performans üzerine bir çalışma. Yazarı Cevdet Erek bir mimar, sanatçı, akademisyen ve Nekropsi’nin davulcusu. Bu yazıyı yazma sebebim de sonuncusu.

Nekropsi, bir çırpıda sınıflandırılamayacak tarzıyla, Türkiye’deki en özgün rock gruplarından birisi. Müzikleri yıllar içerisinde değişim gösterse bile kendine has bir karaktere sahip oldu hep. İkinci albümleri çıktığında CD’sini edinip günde en az bir kere dinlediğimi hatırlıyorum. Ardından İTÜ’de Rock Festivali’nde konserlerine gitmiştim ama pek anımsamıyorum. Malum o zamanlar kampüslerde alkol serbestti ve bu çok iyi bir şeydi. Sonra farklı zamanlarda birçok kez canlı dinleme şansına sahip oldum. Hatta, Cevdet Erek’in solo olarak icra ettiği, sadece asma davul çaldığı albüm lansmanına da gitmiştim. Konser de iyi bir şey, o konserde bir kedinin kirişten Cevdet Erek’i dinlediğini kimseye inandıramazdık fotoğrafı olmasa.

Cevdet Erek – Davul (2017)

Rock müzik koleksiyonu yapmaya başladığımda öncelikli hedeflerimden birisi de Nekropsi’ydi. Zaten bir kısmı vardı, bir kısmını bulmak kolaydı. Fakat 1992 yılında çıkardıkları “Speed Lessons Part 1” isimli demoyu bulmak neredeyse imkansızdı. Henüz çocuk yaşta kaydettikleri bu demonun, kayıt kalitesi olarak o dönem çıkan diğer demolardan altta kalır yanı olmamakla birlikte, şarkılar ve icralar beklenmedik ölçüde iyiydi. Birilerinden kopyasını edinirim, öyle idare ederim diye düşünüyordum. Velhasıl bulunmayacak şey yoktur, biraz azim ve bolca sabırla, bu demoyu da buldum. Sıkı bir Nekropsi koleksiyonum olduğunu iddia edebilirim artık.

Yazıyı Nekropsi’nin en sevdiğim şarkısı Ebo’yu tavsiye ederek bitirmek isterim. 2.20’den itibaren 25 saniyelik bölüm muhteşemdir. Umarım tez zamanda yeniden bir konserde dinlemek nasip olur.

Shopping Cart
Scroll to Top