Miro

24.07.19. 01.52. Bugün (aslında şu an gece demeliyim) size eşimin halk oyunları oynayan yeğeninin hüsranla bitmiş ilk aşk macerasından, Weegee lakaplı Arthur Fellig’in 1943 tarihli Mars’a Bir Yolculuk isimli fotoğrafından, bir teleskopla uzayın derinliklerine de baksa insanın aslında kendine baktığından, dün gece Kalamış’ta Sinematek/Sinemaevi’nin gösterimini yaptığı The Kid’den ve filmin başrolündeki çocuk oyuncu Jackie Coogan’dan bahsedecektim ama pek canım istemiyor. Bu gece kalbim karnında yavrusuyla bir pitbulla yem edilen Adana’daki kediyle atıyor dostlar. Bu gece kalbim daha dünyaya bile gelemeden insan denemeyecek mahlukların kurbanı olan bir canlı için çarpıyor. Kedi karikatürlerine filan kızanlar bundan sonrasını okumasınlar çünkü en son söyleyeceğimi şimdi yazacağım: Bugün hepimiz bir kediyiz. (O karikatürlere kızıyorsanız, üzgünüm, artık çok geç). Hepimiz, sıradan bir yaz günü, Seyhan ilçesi Mithatpaşa Mahallesi Defne Caddesi’ndeki bir arabanın altında korkudan tir tir titrerken bir psikopat tarafından yakalanıp o korkunç pitbullun keskin dişlerine atılan Çıtır’ız. Eğer cehennem varsa, bazı insanların orada ne halde olduklarını görmek için bile gitmeye değer bir yer olmalı.

Fotoğraftaki, kedimiz Miro. Adı, ailecek sevdiğimiz ressamın adından mülhem. Geçen yıl bize geldiğinde daha iki aylık avuç içi kadar bir şeydi, gözümün önünden hiç gitmiyor, o da korkudan tir tir titriyordu. Normalde aile halkı evdeyken kendi köşesinden pek çıkmayan bu sessiz çocuk, yaklaşık on günlük bir seyahatin ardından dün eve dönünce ayaklarıma kapandı, onu okşamam için yerlere uzandı, gece yatakta defalarca gelip gidip gerçekten burada olup olmadığımı kontrol etti, patileriyle yüzümü okşadı. Şimdi de az ötemde bu dünyada ne korkunç insanlar olabileceğini bilmeden uyukluyor.

Bu gece kalbim bir kediyle atıyor dostlar, ve önlerine zehirli et artıkları atılıp can çekişmeleri izlenen vatanımın tüm köpekleri ve kırbaç acısıyla Prens Adaları’nın yokuşlarını çıkan atlarıyla, üstlerinde insan suretleri ve sinek yumurtaları…

Bugün hepimiz Çıtır’ız.

Shopping Cart
Scroll to Top