II. Ramses’in Pasaportu

Bilmeyenler çoktur. Entel Bülten’in (kendince tayin edilmiş) başyazarı, geçmişinde orta doğu ülkelerinde zaman harcamış, askerlikten yırtmak İçin en az 1 yıl şartı ile Suudi Arabistan’a gitmiş, sonra dönmeyi becerememiş 8-9 yıl sağda solda sürtmüş biridir. Askerliğini 56 gün yapmış, yanında 20 bündoyçe mark savunma bakanlığı bütçesine katkıda bulunmuş, sonradan 10 bin marka düşmüş olan bedeli peşin yatırmış olduğu İçin iade almayı başaramamış. Tüm bunların yanında Erzurum’da 1938-41 ve 1944 yılında Yeşilköy askeri havaalanında toplam 42 ay yedek subay askerlik yapmış babasının huzurunda askerlikten konuşması yasak biridir.

Ancak Konumuz bu değil; konumuz bu zaman zarfında gördüğü çeşitli meslekten, millet ve sınıftan insanlardır. Bu insanlar, Oxford’da dinler tarihi okuyup Cidde’de imtihan ile müslüman olmayı başarmış İngiliz’den, rezidansının küvetinde ortalama 50 litre ev yapımı şarap stoku tutmayı başaran Avusturya’lıya Türkiye’de herkesin Türk kahvesinin Yemen’den geldiğini zannederken, Türkiye’den gelen arkadaşına Türk kahvesi ısmarlamayı akıl eden yeni Zelanda’lı hemşireden bilahere Türkiye’de Başbakan ve dahi cumhurbaşkanı olmuş kişilere çok muhtelif ve muhterem zevat ile haşır neşir olmuş, fakirhanede ağırlamış, çok çeşitli pasaport ve kafa kağıdı görmüştür. En sıra dışı bulduğu pasaport, ve bilhassa pasaporttaki meslek hanesi Hadramut yani Güney Yemen yani günümüzde vicdansızca bir savaşın içinde küçük çocukların, bebeklerin telef olduğu ülke. Hafif göbekli bu zatın aldı Sultan Galip  son derece yumuşak, mütevazi bu zat Cidde şehrinde sürgünde idi. Kendisi Cambridge üniversitesinde okurken zamanın Hadramut kıralı olan babası devrilmiş ve kaçamayan ailesi katledilmişti. Sultan Galib yıllardır Suudi Arabistan’da yaşıyor be kendisine bir pasaport verilmişti. Bu pasaportun meslek hanesindeki ‘Ex-king’ yani ‘devrik kral’ ya da ‘eski-kral’ olarak tercüme edilebilir.

Dedik ya, çok çeşitli pasaport gördük. Mürur belgesi gördük ekmek karnesi gördük. Vizesi ayrı küçük kağıda basılmış pasaport gördük. Ama firavun pasaportu? Var vallahi; hem de 2. Ramses’e ait. Evet; zaten yukarıda görülen fotograf da kendisinin Fransa’ya giriş yaptığı sıradaki karşılanması aşağıda ise tedavisine başlanmasından önce. Kaç yaşında mıymış? 1303 + 1974= 3277.

Evraksız konuşmayız. Fransız kanunlarına göre bir insan, ölü veya diri ülkeye giriş ve çıkış yapabilmesi için pasaport sahibi olması gerekliymiş. En azından 1974 yılında. (şimdi değişti mi acaba??)

Pasaportu merak edenler. Tüm entel bülteni okumasa da aşağıya kadar bakabilir.

Shopping Cart
Scroll to Top