, ,

Türk Taş Baskıcılığı Başlangıç Yılları ve İlk Kitaplar – Yahya Erdem

$7 500.00

Türk Taş Baskıcılığı – Başlangıç Yılları ve İlk Kitaplar, Yahya Erdem. 2023, İstanbul: Yazarın Kendi Yayını, 2022. XVI+348+1, 74 görsel. 16×23. 1. Hamur. Karton Kapak. Türkçe

Bizde taş baskıcılığı hakkında Selim Nüzhet Gerçek’in Türk Taş Basmacılığı adlı öncü çalışmasının üzerine çok fazla bilgi eklenmediği açıktır. Oysa yayımlandığı günden beri seksen yıldan fazla bir süre geçti. Bu uzun bir zaman dilimidir ve halâ Gerçek’in bıraktığı yerde kalınması acıklı bir durumdur. Gelişen teknoloji, yeni kitaplar ve bilgiler onun yazdıklarını çoktan gözden geçirmemizi, üzerine ilâveler yapmamızı gerektiriyordu. Bu inceleme Gerçek’i tamamlamayı, o tarihten bu yana ortaya çıkan bilgi ve belgeleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

TÜRK TAŞ BASKICILIĞI önce litografyanın tarihini anlatıyor, sonra ülkemize bu sanatı getiren Jacques Caillol ve Henri Cayol hakkındaki yeni bulguları okuyucuyla paylaşıyor, devamında hicrî 1247-1267 (1831-1851) arasında çıkan taş baskısı eserleri ele alıyor. Son bölümde litografya tekniğiyle yayımlanan ve ilginç özellikler gösteren diğer örneklere yer veriliyor.

Güvenli Ödeme

Ek bilgi

Ağırlık 1 kg
Sayfa Sayısı
Yayın Evi
ISBN
Shopping Cart
Scroll to Top