Sale!
, ,

Eskiçağ’da Kadıköy – İnci Türkoğlu

$2 850.00

Eskiçağ’da Kadıköy. İnci Türkoğlu. İstanbul: Ege Yayınları, 2017. 484 sayfa. Türkçe. 24 x 16 cm. Karton kapaklı orijinal haliyle. Kondisyonu yeni gibi.

Güvenli Ödeme

Açıklama

“Eski İstanbul’un yani Byzantion’un kuruluşuyla ilgili her anlatıda “körler ülkesinin karşısında” ibaresiyle Kalkhedon, yani eski Kadıköy, mutlaka yer alır. Bugün Kadıköy’ün simgesi haline gelmiş olan Altıyol’daki boğa heykeli, 1864 tarihini taşımakla birlikte, Eskiçağ’da Kalkhedon’un en tanınmış boğalı sikkelerine selam verir ve Osmanlı Dönemi’nde “Sığır Meydanı” olarak bilinen Altıyol’a çok yakışır.

Kalkhedon gerek bağımsız kent devleti olduğu dönemde gerekse Byzantium / Constantinopolis’in Roma İmparatorluğu başkenti olmasından sonra, kardeş ve komşu Byzantion kentiyle hep yakın ilişki içinde olmuş, kimi zaman ittifak kurmuş, kimi zaman savaşmıştı. Ancak günümüze kadar Eskiçağ’da Kalkhedon’u tüm açılardan inceleyen monografik bir çalışma yapılmamıştır. Bu kitap, yazıtları, antik kaynakları ve sikkeleriyle Kalkhedon’un uzak geçmişine biraz olsun ışık tutabilmeyi amaçlamaktadır.”

Eskiçağ’da Kadıköy. İnci Türkoğlu. İstanbul: Ege Yayınları, 2017. 484 sayfa. Türkçe. 24 x 16 cm. Karton kapaklı orijinal haliyle. Kondisyonu yeni gibi.

Shopping Cart
Scroll to Top