Arsenik

Aşağıdaki yeşil kitapların renkleri ve detayları ile ilgili yazarken televizyonda bir program başladı. Aklımıza bir eski olay geldi; Hazzopulo Pasajı 2. katta mezat yapıyoruz bi Cumartesi öğleden sonra. Müzayede listesinde Spor kulüplerinin logosu olan sigara paketleri var. Malum tütün tarihi objelerinin çok meraklısı vardır daima. Bir gazeteci dostumuz da köşesinde “bakalım Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş sigara paketlerinden hangisi en yüksek seviyeye ulaşacak?’ diye sormuş köşesinde entel magazin babında.

Müzayedemiz devam ederken salona üç gri takım elbiseli, ellerinde iş çantalı, kravatlı bey girdi ve sigara paketlerini görmek istediklerini belirttiler. Salonumuz meraklı koleksiyonerler ile dolu. O zamanki yetkili dostum (ve o zaman ortağımız) Arda adamları bir başka odaya aldı, ve beş dakika sonra gelip kulağıma ‘abi sigara paketlerini müzayededen çekelim’ dedi. Uzatmayalım, maliye müfettişi beyler gazete makalesini ihbar kabul ederek baskına geliyorlar (ve bilahare gazeteci dostumuza teşekkür mektubu gönderdiler) ve zabıt tutuluyor. Tekel maddeleri bayiliği ve satışı bilmemnesine aykırı satış yapmaktan. Derhal savcılık soruşturma açıyor, ifadelerimiz alınıyor ve dava açıldı. İlk fırsatta soracağım Arda’ya beraat etmesi kaç yıl sürdü. Aslında o savcıyı merak ediyorum. Hangi davalar ile ilgileniyor?

Bu kitap basanlara yayanlara ve saire de pek güvenmemek lazım. Bazısı kötü niyetinden bazısı dikkatsizliğinden veya cehaletinden kitaplar ile insanı zehirleyebilir (imiş). Yukarıda fotoğrafı görülen yeşil kitap bir Amerikan üniversite kütüphanesinde sergi hazırlığı sırasında göze çarpıyor. Cildinin yeşil kısımlarının pul pul dökülmesi üzerine restoratör hanımlar (restoratris?) durumdan şüpheleniyorlar. Yapılan test sonucu cilt bezinin boyasında bakır ve arsenik olduğu ortaya çıkıyor. Malum, arsenik tabiatta bulunan zehir, bir element, yani doğal. Tıbbi detaylara daha doğrusu adli tıbbi detaylara girmeye gerek yok. Bu güzel yeşil renkli kitaplar aslında ölümcül tehlike taşıyormuş. Gel de şimdi saygı duyma kitabına sövme ve kitap okuma alışkanlığı edinmeme refleksine. Neredeyse elektrik direğine tırmanmakla aynı risk.

Şaşkınlık içerisinde olabilirsiniz. Biz de öyleyiz, ya iki üç hatta beş tane düzenli göndeririz de alışırsa bu okuryazar kitapperest, bilgi görgü meraklısı insanlar diye tasalanıyoruz. Yani başımıza iş çıkartıyoruz.

Dileriz ki, sıhhat ve afiyettesiniz. Tam kapanma döneminiz ferahlık ve keyif içerisinde geçti. Detaya girmeye gerek yok. Dedik size ampul, pil ve kitap için süper market ve zincirlere güvenmeyin, yaslanmayın. Varsa yoksa bakkalda, tuhafiyecide sahhaf (sarraf ya da sahafçı değil). Tecrübe de ettiniz.

Ekber And

SOS fotoğrafı: Emre Karatoprak

Shopping Cart
Scroll to Top